FLORBALOVÝ KLUB JIČÍN

5. kolo florbalové extraligy žen

V neděli 10.10. od 16.00 se odehraje 5. kolo florbalové extraligy žen KM automatik FBK Jičín vs. FatPipe Tigers Start98 Kunratice. Domácí celek zatím nezískal ani bod a nachází se na 11.místě tabulky, Tigers jsou zatím osmé se ziskem pěti bodů. Veškeré statistické informace, tabulka extraligy a zpravodajství na https://www.ceskyflorbal.cz/extraliga-zeny
Vzhledem k vládním opatřením a nemožnosti sledovat utkání živě přímo v hale připomínáme možnost sledovat duel online přes portál TVCOM, odkaz zde: https://www.ceskyflorbal.cz/video/740199
Sestřihy branek FBK Jičín z uplynulých kol najdete na klubovém YouTube kanále: https://www.youtube.com/channel/UCFHM78QV8iPK2vHvvvx0aPQ/videos
 

Extraliga žen zahájena

 
 
1.kolo extraligy žen v jičínském areálu postavilo proti sobě dámy KM automatik FBK Jičín a Tatran Střešovice. Domácí opět "zaklepaly" se sestavou, do role hrající trenérky se po roce vrátila nejužitečnější hráčka minulé sezóny Gabriela Žůrková, některé hráčky si odbyly za Jičín premiéru, další skončily. Hostující favoritky zaslouženě zvítězily 0:4, ale FBK má rozhodně na čem stavět a v zápase navíc chyběly předpokládané opory. Vynikající výkon podala v brance Marcela Velzelová a byla vyhlášena za domácí hráčkou utkání. Stejně jako v mužské divize i zde funguje spolupráce s novým partnerem klubu Pražírna kávy Slavík, ceny děvčatům předával přímo majitel firmy pan Marek Slavík. Děkujeme. A samozřejmě děkujeme výborným divákům, další domácí mač se bude hrát v sobotu 26.9. od 17.30. Tento víkend jedou ženy KM do Olomouce, držte pěsti! Sestava: Marcela Velzelová, Alena Vokatá - Lucie Růžičková, Šárka Smetáková, Nikola Kuchařová, Adéla Dlouhá, Sára Čelišová, Denisa Kalousková - Gabriela Žůrková, Michaela Heráková, Kristýna Bachmaierová, Šárka Egrtová, Zuzana Svobodová, Michaela Pavlíková, Adéla Kmošková, Lucie Tomášková, Tereza Nováková. Trenérka Gabriela Žůrková, vedoucí družstva Martin Petrgál.
 
 

Florbalová extraliga žen aneb zhodnocení sezóny vol 5.

Vlajková loď klubu KM automatik FBK Jičín, tým žen, odehrál šestou sezónu v řadě v nejvyšší celostátní soutěži. Ta byla předčasně ukončena na začátku eliminačních bojů . Jičínské dámy po třech účastech v řadě v play-off se po 11.místě v základní části soustředily na boje o udržení. Hlavní příčina neúčasti mezi nejlepší osmičkou?  Určitě obměna kádru, legendy českého florbalu Gabriela Žůrková a Anet Jarolímová  se rozhodly zkusit poprat o titul v Chodově, další hráčky skončily, jejich místo zaujaly nové posily a hlavně juniorky, odchovankyně klubu. Zkušené hráčky s reprezentační minulostí právě junkám měly pomoci v přechodu do dospělého florbalu, ať už se jednalo o hrající trenérku Lucku Paulovičovou, kapitánku Markétu Kosovou, ostrostřelkyni Kristýnu Bachmaierovou či Nikolu Kuchařovou. Od začátku sezóny však mančaft provázely zdravotní lapálie, de facto k ani jednomu utkání nebyla připravena ideální "zdravá" sestava! 
A kdo tedy všechno do kádru KM automatik FBK Jičín patřil? 
V brankovišti se pravidelně střídala dvojice Veronika Samková a Marcela Velzelová. Verča je ikonou klubu, srdcařka, vynechala v ročníku jediný duel. Máca (za svobodna Štěpánová) přestoupila do města pohádek z Liberce, do ročníku vstoupila svatbou :o)  Na obě ženy v masce bylo spolehnutí, prezentovaly se výbornými výkony.  To samé, co o Verče Smkové, platí i pro Lucku Růžičkovou. Nesmlouvavá obránkyně, odchovankyně, pro klub žije. Vynechala jediný duel, vstřelila 2 branky. Další hráčkou na beku byla posila z Liberce, Adéla Dlouhá. Bilance 20 zápasů, 1 gól, i přes své mládí patřila ke zkušenějším plejerkám. Naopak nulové zkušenosti s vrcholovým florbalem měla před sezónou Denisa Kalousková, příchod ze Rtyně ji hodil na jiný level. Maká na sobě skoro každý den, do statistik zapsala 21 utkání, 2 asistence. V zadní linii si své také odehrála Šárka Smetáková, škoda, že se častěji nedostala ke svému pověstnému "granátu". Přibrzdilo jí zranění kotníku, přesto si připsala 18 duelů a bilanci 1+4. Prvním rokem juniorka Sára Čelišová vlétla mezi ženy sympaticky, nebojácně, objevila se celkem v 19 partiích. Její parťačka z mládežnického týmu FBK Jičín Nikola Ziegelheimová v osmi startech spíše sbírala minuty a zkušenosti. 
V útoku tradičně řádila Kristýna Bachmaierová. Vynechala jediný start, napálila 23 branek, k tomu 11 asistencí a další umístění v TOP 20 kanadského bodování celé ligy. O moc pozadu nezůstala ani Lucie Paulovičová, v totožném počtu utkání jako Bachy trefila 14x přesně zařízení, připsala si 16 nahrávek a hlavně naběhala ve sprintu asi nejvíce kilometrů v lize. Nikola Kuchařová začala sezónu kvůli zranění kotníku později, vyhlášená hračička s "božskýma rukama" zkusila několikrát freestylové zakončení. Bilance 13 zápasů, 9 branek a 8 asistencí. Kapitánka Markéta Kosová měla a má neskutečnou smůlu na různá zranění, přesto dokázala zvládnout 19 zápasů, zapsala 5+6. Bojovnice s tahem na branku, gól "roku" trefila v Olomouci. Marcela Urbanová více marodila než hrála a v půlce ročníku se s Jičínem rozloučila. Odehrála 10 utkání, vstřelila 5 gólů. Další juniorskou naději představuje Šárka Egrtová. Premiérovou branku v ženách trefila v Liberci, v sezóně ještě přidala v 18 kláních 3 nahrávky. Na stejném místě střelecky explodoval další mladý velký talent, Magda Fejfarová. V začátku ročníku si zranila koleno, její forma však gradovala a Crazy girls sundala hattrickem! Stihla nastoupit do 14 duelů. Populární Zuzana Svobodová také naskočila později (koleno), bilance 16 z, 1+2. Dokázala svou tvrdost krotit na hranu pravidel a byla vyloučena jen 2x za celou sezónu. Ani jednu trestnou minutu neměla další junka Natálie Kuželová (17 z, 2+0), úplně totožnou bilanci měla rovněž členka juniorského týmu FBK Jičín Adéla Kmošková. Patnáct mačů si střihla také Karolína Strejcovská (2 asistence), o dva méně měla univerzální Tereza Mrázková. Karolína Erbanová po těžkém zranění zvládla při současném tažení druhou ligou na ledě sedm klání, několikrát byla centimetry od premiérové branky v extralize žen, nepovedlo se. 
Realizační tým fungoval ve složení Veronika Říhová (fyzioterapeut), Martin Petrgál a Radka Tobolková (vedoucí družstva), v sezóně se připojil trenér Vladimír Kamenický.
Po předčasném ukončení sezóny Výkonný výbor Českého florbalu rozhodl, že nedohrané soutěže nebudou mít vítěze, sestupující, postupující. Pro Jičín to znamená, že bude mít možnost odehrát sedmý ročník v extralize žen v řadě. Povede se složit konkurenceschopný celek a zajistit rozpočet na celou sezónu? 
Závěrem tohoto článku vedení FBK děkuje městu, všem partnerům, pořadatelskému týmu a bezvadným divákům za podporu!
Foto Jakub Beneš

Florbalistky v extralize o udržení

Základní část má za sebou nejvyšší soutěž ženského florbalu. Dámy KM automatik FBK Jičín ji uzavřely duelem s Tatranem Střešovice, podlehly 5:2. Po 22 zápasech tak obsadily předposlední 11.místo se ziskem 12 bodů. Po třech letech se tak nepodívají do playoff, budou hrát o udržení v extralize v ošidném playdown. To začíná již tento víkend (7,8.3.) zápasy v Olomouci proti místnímu FBS, se kterým jičínské ženy v sezóně 2x prohrály (3:4 a 2:6). Série se hraje na 4 vítězné zápasy a vítěz má definitivní jistotu setrvání v soutěži. Poražený však zamíří do další série na 4 vítězné duely s horším z dvojice Bulldogs Brno - Crazy girls Liberec. Horší z této následné série padá do 1.ligy, vítěz však ještě hraje baráž na 3 vítězná utkání s finalistou playoff první ligy... 

Na obrázku může být: people playing sports a basketball court
 
 
 
V základní části se v brankovišti střídaly Marcela Velzelová a Veronika Samková, v poli se protočilo celkem 19 hráček, z toho 6 jičínských juniorských odchovankyň (Sára Čelišová - počet utkání 19, Magda Fejfarová - 14, Šárka Egrtová - 18, Natálie Kuželová - 17, Nikola Ziegelheimová - 8, Adéla Kmošková - 17). Nejvíce utkání, shodně 21, odehrály Kristýna Bachmaierová (desátá nejlepší střelkyně ligy), hrající trenérka Lucie Paulovičová (14.místo v počtu asistencí), Denisa Kalousková. Porci 20 duelů si připsaly obránkyně Lucie Růžičková a Adéla Dlouhá, jen o zápas méně sehrála kapitánka Markéta Kosová, která do některých z nich nastoupila obětavě se zraněním. Dále nastoupily Šárka Smetáková, Zuzana Svobodová, Nikola Kuchařová - všechny 3 se potýkaly v sezóně se zraněními, Karolína Strejcovská, Tereza Mrázková, Marcela Urbanová, Karolína Erbanová. Trenérský tým pak v závěru posílil Vladimír Kamenický.
Ještě informace pro fanoušky ohledně domácích utkání, jako vždy se odehrají ve sportovním areálu, 14.března od 15.00 a 15.března od 16.00. Děkujeme za podporu!
Napsal Martin Petrgál, foto Jakub Beneš

Ženy v extralize jdou do play down

Nejvyšší soutěž florbalistek nejprve v sobotu poslala ženy KM automatik FBK Jičín na palubovku Bulldogs Brno a hned v úterý se jelo na dohrávku do Prahy proti čtvrtému celku tabulky Ivanti Tigers FlorbalJižní Město. I když v obou duelech podaly hráčky zlepšené výkony a jejich hra má stoupající úroveň, body do tabulky nepřipsaly. Přitom hlavně v moravské metropoli měly všechny trumfy v ruce. Hned v úvodu mohla skórovat hrající trenérka Lucka Paulovičová, neměla však štěstí, po devíti minutách se jako první prosadila chytře Kristýna Bachmaierová po výborné práci Nikoly Kuchařové za brankou. Klasika sezóny - po vstřeleném gólu do minuty hned inkasovaný - platilo to i v Brně... Tuhle pumelici však skvěle chytající Verča Samková fakt mít nemohla. 1:1 a nový začátek. V čase 14:07 se geniální přihrávkou na 30 metrů blýskla Šárka Smetáková a Zuzka Svobodová prostřelila domácí gólmanku. To nebylo v první třetině vše, bojovná Karolína Strejcovská předložila kapitánce Markétě Kosové a ta si věděla rady - 1:3 a o půl minuty později se zkušeně prosadila Lucka Paulovičová. Buldočky zachránila siréna. Druhá třetina se dá shrnout do jedné věty: Brno snížilo po neodpískaném faulu, jičínské hráčky trefily 3 tyčky a nedaly další šance - 2:4 po čtyřiceti minutách. Poslední dějství se nedá úplně výstižně popsat, domácí byly produktivnější, lepší ne. Po dvou brankách byl v 50.minutě stav 4:4 a bylo jasné - kdo dá gól, vyhraje. Skvělá Veronika Samková chytila trestné střílení, Zuzka Svobodová v samostatném nájezdu ani nezakončila. 3 minuty pře koncem přišel neuvěřitelný zámek a drtivý tlak od první pětky FBK, bohužel ani 6 šancí během jednoho střídání ke gólu nevedlo. 110 sekund před koncem trefila domácí borkyně šibenici a stanovila tak konečné skóre na 5:4. Za zmínku určitě stojí, že Majda Fejfarová, Šárka Egrtová, Sára Čelišová a jejich trenérka Markéta Kosová se k týmu připojily po odehraném zápasu 2.ligy juniorek ve Vysokém Mýtě!

Na obrázku může být: 3 people, people playing sports a basketball court
 
 
O tři dny později se v pozměněné sestavě (chyběly Kuchařová, Bachmaierová, nemocná Lucka Růžičková nastoupila obětavě na pár střídání) postavily proti týmu z top 4. A předvedly výborný týmový výkon! V brance bezchybná Marcela Velzelová (hráčka utkání), pevnější obrana, rychlé kontry, obětavá Markéta Kosová (dohrála zápas "s jednou" rukou a zvládla přihrát na gól!), Lucka Paulovičová a Majda Fejfarová úplně všude, Adélka Dlouhá NEJ utkání sezóny, Denča Kalousková nejlepší zápas života... Pochvalu by zasloužil celý tým, který byl opět pod dozorem nové posily trenérského týmu Vladimíra Kamenického. Stejně jako snad ve všech duelech se však dámy potýkaly s nejtěžším soupeřem jménem PRODUKTIVITA, jediný gól vstřelila čím dál lépe hrající juniorka Naty Kuželová. Konečná porážka 4:1 dala Jičínu jistotu, že se po třech účastech v řadě nepodívají mezi 8 nejlepších, budou hrát o udržení v extralize v ošidném systému play down.

Ještě předtím však čeká poslední domácí duel v základní části proti Bohemians Praha, již tuto sobotu 22.2. od 17.30 ve sportovním areálu.

Bulldogs Brno - KM automatik FBK Jičín 5:4 (1:4, 1:0, 3:0)
Ivanti Tigers Jižní Město - KM automatik FBK Jičín 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Sestava: Veronika Samková, Marcela Velzelová - Šárka Smetáková, Lucie Růžičková, Sára Čelišová, Denisa Kalousková, Adéla Dlouhá - Lucie Paulovičová, Majda Fejfarová, Markéta Kosová, Natálie Kuželová (v Brně chyběla, střílela za juniorský tým), Kristýna Bachmaierová, Zuzana Svobodová, Nikola Kuchařová, Tereza Mrázková, Karolína Strejcovská, Šárka Egrtová.

Napsal Martin Petrgál

Ženy v extralize těsně prohrály, Áďa Dlouhá premiérová trefa

Již devatenáct kol se odehrálo v rámci florbalové extraligy žen. V tom posledním hostily dámy KM automatik FBK Jičín Panthers Praha, za které již druhý rok nastupuje místní odchovankyně Lucie Florianová. Bitva jako řemen byla k vidění od prvních vteřin, domácí se dostaly k drtivému tlaku. Ten byl zmírněn vyloučením, které pražské hráčky potrestaly a dostaly se do vedení. Pár šancí bylo k vidění na obou stranách, skóre se však měnilo opět za nerovnovážného počtu hráček na hřišti. Tentokrát přesilovku využil Jičín, konkrétně Kristýna Bachmaierová napálila neskutečnou pumelici do horního rohu branky - 1:1. Rychlý florbal a další šance - Majda Fejfarová netrefuje po skvělém úniku ideálně, na druhé straně s přehledem chytá Marcela Velzelová. Po delší odmlce zaviněné zraněním řádila na hřišti kapitánka Markéta Kosová, která také strhla vedení na stranu FBK. Druhé dějství a hlavně jeho úvod jičínské prospaly, Panterky šly do vedení 2:4! Následovalo dlouhé čekání na snížení stavu, které těsně před sirénou svou premiérovou brankou za Jičín zařídila Adéla Dlouhá po přihrávce Lucky Paulovičové. Změny v sestavě zapůsobily, ve třetí třetině roztočila nově složená první pětka neuvěřitelný kolotoč. Nikola Kuchařová svou technikou dělala soupeřkám problémy a jen tak tak nevstřelila branku roku české extraligy (44.minuta). Dočkala se však v čase 51:01 a bylo vyrovnáno! Bohužel individuální chyba v obraně Jičína doslova darovala Zittové hattrick. Senzační diváci však tušili, že ještě není konec a hnali KM automatik FBK Jičín za vyrovnáním. A to přišlo - střelecky disponovaná Kristýna Bachmaierová završila obří tlak baseballovou trefou (moc vysokou?) - 5:5. Drama se vším všudy gradovala, nejprve obří šanci pražanek pohřbila Vesecká, na druhé straně hrající trenérka Lucie Paulovičová a Sára Čelišová měly na florbalkách vítězné góly (mimo a zákrok brankářky Horňákové). 47 sekund před koncem pak nepokrytá Zittová dala svůj čtvrtý gól a stanovila konečné skóre 5:6. Hořká porážka pro domácí, neboť minimálně bod si za předvedený výkon dámy zasloužily. Což potvrdila i nová posila trenérského týmu Vladimír Kamenický v pozápasových rozhovorech. I přes výborný výkon do tabulky nepřibyl ani bodík, což znamená, že po třech účastech v řadě v playoff se bude muset Jičín nejspíše soustředit (ještě chybí odehrát s dohrávkou 4 utkání a matematicky není rozhodnuto) na udržení soutěže v ošidném playdown.
Následující domácí utkání se odehraje 22.2. od 17.30 proti Bohemians Praha, ještě předtím sehrají ženy 2 venkovní duely - 15.2. v Brně s Bulldogs, 18.2. v Praze proti Tigers.

KM automatik FBK Jičín - Panthers Praha 5:6 (2:1, 1:3, 2:2)
Sestava: Marcela Velzelová, Veronika Samková - Sára Čelišová, Adéla Dlouhá, Lucie Růžičková, Denisa Kalousková, Šárka Smetáková - Lucie Paulovičová, Šárka Egrtová, Kristýna Bachmaierová, Markéta Kosová, Zuzana Svobodová, Magda Fejfarová, Tereza Mrázková, Karolína Strejcovská, Naty Kuželová, Adéla Kmošková, Nikola Kuchařová

Na obrázku může být: 7 people, people playing sports a basketball court
Napsal Martin Petrgál, foto Jakub Beneš

Ženy v extralize mimo pozice pro playoff

Ženy ve florbalové extralize mimo playoff
 
V rychlém sledu sehrály ženy KM automatik FBK Jičín 2 domácí duely v nejvyšší soutěži žen. Nejprve narazily na souseda v tabulce FBS Olomouc. Pro uchování naděje na postupovou osmičku chtěl domácí celek 3 body za výhru, za kterou se vydal velmi energicky. Prvních deset minut se de facto hrálo na jednu branku, v té však doslova čarovala Kubíčková. V rozmezí třinácté a šestnácté minuty využila Olomouc rychlé brejky a odskočila do vedení 0:3. Jičínské hráčky se dostaly do křeče, které se zbavily až v poslední desetiminutovce. V té se trefily Kristýna Bachmaierová (asistovala Lucka Paulovičová) a Šárka Smetáková (Adéla Dlouhá), to však již pouze korigovaly na konečný 2:6. 
Hned následující týden se ve sportovním areálu představil úřadující mistr a vedoucí celek tabulky 1.SC Tempish Vítkovice. Ten přijel oslaben například o Denisu Ferenčíkovou, domácí celek už třetí zápas postrádal zraněnou kapitánku Markétu Kosovou. Hostující celek byl velkým favoritem, Jičín však od úvodních vteřin držel statečně krok. Veronika Samková zamkla kasu a předváděla jeden parádní zákrok za druhým.  Přesto Vítky dokázaly 2x za třetinu udeřit, stav však 0:2 nevydržel dlouho. 44 sekund druhého dějství stačilo Nikole Kuchařové ke snížení stavu (přihrávala Šárka Smetáková). Slepené (a smolné) branky vzaly FBK Jičín jakoukoliv naději na senzační výsledek, přesto nasazení domácích nepolevovalo, hrály sympaticky. Aktivitou hýřila především juniorka Majda Fejfarová (ta už měla v noze stejně jako další mladé hráčky v kádru ten den dva duely v juniorské lize!!!), velkou šanci na samostatný nájezd zazdila ukvapenou střelou Zuzka Svobodová, no těch akcí volajících po gólu bylo více. Bohužel však produktivita není v letošní sezóně silnou zbraní Jičína, mistr ligy přidal ještě 2 zářezy a do kabin se šlo za stavu 1:6. Poslední třetinu zahájily další šťastné branky Vítkovice, konečný stav 1:10 byl možná pro domácí malinko krutý, dokázal však výkonem překonat předchozí nezdary s Židenicemi a Olomoucí. Jičínské se sice dívají na osmou postupovou pozici z odstupem 5 bodů, důležité souboje a ne úplně špatný los je stále nechává ve hře o 4.postup do playoff v řadě. 
Za 14 dní konkrétně v sobotu 8.2. se opět na domácí palubovce představí devátý celek tabulky Panthers Praha, zveme opět skvělé diváky od 17.30 do sportovního areálu!
Sestava: Veronika Samková (chytala proti V), Marcela Velzelová (chytala proti O) - Šárka Smetáková, Adéla Dlouhá (proti V chyběla), Sára Čelišová, Denisa Kalousková, Lucie Růžičková - Lucie Paulovičová, Kristýna Bachmaierová, Nikola Kuchařová, Majda Fejfarová, Šárka Egrtová, Zuzana Svobodová, Karolína Strejcovská (chyběla proti O), Naty Kuželová, Adéla Kmošková, Karolína Erbanová (chyběla proti V), Nikola Ziegelheimová.
Na obrázku může být: 5 people, people playing sports , basketball court a outdoor
Foto Jakub Beneš, napsal Martin Petrgál

Hokejový mač FBK Jičín vs. HC Manki!!!

Již tento čtvrtek se uskuteční na zimním stadionu v Jičíně přátelský zápas v ledním hokeji mezi týmem HC Manki Jičín a ženami KM automatik FBK Jičín, které hrají florbalovou extraligu! Spojovacím článkem je Karolína Erbanová, která hraje za oba celky soutěžní utkání. Za koho nastoupí ve čtvrtek? Přijď se podívat.

Na obrázku může být: 14 people, people smiling , botyNa obrázku může být: 8 people, people smiling , people playing sports a basketball court

Extraliga žen 11.kolo

O sváteční neděli hostily dámy KM automatik FBK Jičín v rámci 11.kola nejvyšší soutěže Tatran Střešovice. Povzbuzené výhrou na Bohemians se chystaly na další "loupež", začátek se však nepovedl a hned ve 2.minutě zůstala nepokrytá v brankovišti Seemannová - 0:1. O minutu později si však domácí první lajna vytvořila tlak, ze kterého se prosadila ta, která celou akci začala - Nikola Kuchařová, stav 1:1 a začínalo se znovu. Přestřelka v úvodu pokračovala, Tatran si vzal vedení zpět opět po dorážce v brankovišti. Vysoké tempo oba celky ještě stupňovaly a nebezpečné akce byly k vidění na obou stranách. Na 1:3 zvýšily hráčky z Prahy znovu (!!!) z prostoru před brankou, snížit mohla po pěkné akci Áďa Dlouhá, zařízení přestřelila. Do druhého dějství vstoupil Jičín velmi aktivně, soupeř však nemilosrdně trestal každou chybu. Dvakrát se prosadila Denisa Billá a dostala tak svůj tým do vedení 1:5. V polovině utkání se individuální akcí prosadila hrající trenérka Lucie Paulovičová, o 20 sekund později však domácí obrana za sebou nechala dvojici Prontekerová, Kvasková - 2:6. 34.minuta však vrátila Jičínu naději, krásnou kombinaci předvedly nahrávající Nikola Kuchařová a střílející Kristýna Bachmaierová - 3:6. Střešovice dostaly možnost přesilové hry, v ní 2x zablokovala střelecké projektily Lucka Růžičková. 2 minuty před koncem druhé třetiny protáhla od půlky hřiště krok kapitánka Markéta Kosová a zkušeně zakončila - 4:6. Další branka byla na spadnutí a nakonec i padla, nahození Kristýny Bachmaierové z půlky hřiště skončilo v šibenici zároveň se sirénou - branka neuznána. V posledním dějství ofenzivní florbal vrcholil, Billá zkompletovala hattrick, avšak ženy FBK Jičín se nevzdávaly. Zuzana Svobodová, Karolína Erbanová ani Šárka Egrtová však svoje příležitosti neproměnily, opět následně platilo "nedáš, dostaneš" - znovu předbrankový prostor - 50.minuta 4:8. Domácí bojovaly, sympatický výkon však nakonec body nepřinesl. Konečný výsledek 6:9 byl pro Jičín trochu krutý, po polovině soutěže tak drží devátou příčku, na postupovou osmou ztrácí pouhé 2 body. Odvety v základní části tak slibují velké drama, celek z města pohádky chce do playoff počtvrté v řadě. Hned v následujícím 12.kole přivítají opět na domácí palubovce v sobotu 23.11.od 17.30 velkého favorita na zisk titulu a aktuální druhý celek tabulky Florbal Chodov. V jeho dresu diváci uvidí Anet Jarolímovou, která se v jičínském dresu minulý ročník vrátila do velkého florbalu a také Gabrielu Žůrkovou, která v modročerném odehrála přes 100 utkání a poslední dvě sezóny byla kapitánkou a hrající trenérkou FBK. Po tomto utkání následuje reprezentační přestávka (mistrovství světa žen), další domácí duel přijde až 22.prosince.

Sestava (za jménem hráčky góly+asistence):
Veronika Samková, Marcela Velzelová - Nikola Kuchařová 1+2, Sára Čelišová, Lucie Růžičková, Adéla Dlouhá 0+1 - Lucie Paulovičová 2+1, Kristýna Bachmaierová 2+1, Karolína Erbanová, Šárka Egrtová, Markétka Kosová 1+0, Marcela Urbanová, Zuzana Svobodová, Tereza Mrázková.
Úžasné fotky jako vždy od Jakuba Beneše, děkujeme. Napsal Martin Petrgál

Na obrázku může být: 2 people, people playing sports a basketball court

Extraligové ženy padly v Olomouci, jednička podtržená pro žáky!

Na obrázku může být: 3 lidé, smějící se lidé

5. kolo nejvyšší florbalové soutěže žen poslalo dámy KM automatik FBK Jičín do Olomouce. Souboj celků, které dle předsezónních prognóz by měly bojovat o maximálně jednu volnou vstupenku do playoff, se hostujícím nedařil již před samotným úvodním hvizdem. Už tak k okleštěnému kádru plného zranění, přibyly další marodky... Holky se s tím chtěly poprat, avšak tento hrací den se nedařilo vůbec, ale vůbec nic. Přísnější kritéria snesla pouze brankářka Marcela Velzelová a juniorka Adéla Kmošková, která vstřelila své první dvě branky v extralize a byla vyhlášena za Jičín hráčkou utkání. V sobotu 12.10. se hráčky FBK představí na velmi horké půdě obhájce titulu z Vítkovic, poté následuje reprezentační přestávka a po ní na konci října víkendové dvou-utkání, do kterého už snad bude připraven téměř celý kádr. 

FbS Olomouc - KM automatik FBK Jičín 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)

Branky+asistence KM: Kmošková 2+0, Bachmaierová 1+1, Paulovičová 0+1, Smetáková 0+1

Sestava: Marcela Velzelová, Veronika Samková - Adéla Dlouhá, Denisa Kalousková, Lucie Růžičková, Šárka Smetáková - Lucie Paulovičová, Kristýna Bachmaierová, Adéla Kmošková, Markéta Kosová, Tereza Mrázková, Karolína Strejcovská, Natálie Kuželová

Na obrázku může být: 13 lidí, smějící se lidé
 

Prvním turnajem zahájili svou mistrovskou soutěž starší žáci, hrající košový (výkonnostní) systém. Jejich předchůdci, kteří se přesunuli do dorostu, jim nezanechali úplně komfortní startovní pozici - rovnou ve 2.nejlepším koši. Proč ne komfortní? Letošní kádr stržů je jeden z nejmladších v celé lize (32 celků), více než polovina hráčů se řadí věkem k mladším žákům. Trenérský kvartet (Michal Schreier, Michal Zikmund, Petr Ungr, Martin Petrgál) u mladších a starších žáků, kteří trénují pohromadě, však má v ruce výborný "materiál", se kterým za minimum času udělal kus práce. Hlavní trenér starších žáků Michal Schreier tak jel s týmem optimisticky naladěn (asi jako jediný) do Trutnova, kde ho Skuteč, Dobruška, FBC Hradec B a domácí Trutnov. Úvodní dva mače skončily velmi přijatelnými porážkami 0:3 se Skutčí a 1:4 s Dobruškou. Kluci rychle získali zkušenosti s vyšším florbalem, Šrája jim neustále dodával sebevědomí a pak TO přišlo. Favorizovaný celek FBC Hradec Králové B chtěl postoupit na nejvyšší level, do prvního koše, narazil však na problém se jménem KM automatik FBK Jičín. Ten rozjel duel v úžasném stylu a po třech rychlých brankách donutil HK k timeoutu již v šesté minutě! Skvělý zápas dovedli kluci z města pohádek do vítězného konce, vítěznou branku na 4:3 vstřelil velký talent jičínského florbalu Michal Kunt (aktuální kapitán mladších žáků Rumcajsů) po přihrávce kapitána tohoto senzačního týmu Petra Szturce, jehož bezva technika hole se nedá pospat. Ten samý borec (Michal Kunt) pak pak rozsekl i souboj s domácími brankou 2 minuty před koncem, skóre pak otevřel další "mlž" a další mega talent Tonda Zikmund - výhra se Dvorem 3:2. Celý turnaj kluky v brance jistil Matěj Slavík! Absolutorium od trenéra však dostal CELÝ kádr, který pochopil velmi rychle podstatu týmového sportu. Ano, jedna vlaštovka jaro nedělá, neusnout na vavřínech atd... Kluci budou makat a nejen florbaloví příznivci se mohou těšit na jejich další výkonností růst. 

Sestava: Matěj Slavík - Adam Chalupa, Daniel Valeš, Lukáš Patzelt, Petr Szturc, Adam Sucharda, Antonín Zikmund, Jaroslav Fořt, Vojtěch Linhart, Martin Řezba, Michal Kunt, Jakub Dušek.

Napsal Martin Petrgál, foto Jakub Beneš a dobrovolník v Trutnově

Extraliga žen zahájena, Jičín plný premiér

V rychlém tempu začala nejvyšší florbalová soutěž žen. Během 8 dní sehrály ženy KM automatik FBK Jičín 3 utkání, nejprve v Praze proti Chodovu, dále doma s FBC Crazy Girls Liberec a nakonec v Ostravě proti místním FBC. Nově složený tým, který vedou trenérsky Lucie Paulovičová a Marcela Urbanová, dle očekávání v prvním duelu nestačil, i když hrál výborně skoro polovinu hrací doby. Zde si své premiérové starty v extralize žen připsaly juniorky (v minulé sezóně ještě dorostenky!!!) Šárka Egrtová a Majda Fejfarová, ta sehrála fantastický mač a oprávněně si došla pro ocenění nejlepší hráčky hostů! Další první start v nejvyšší soutěži zapsala Denca Kalouskova, která přestoupila ze Rtyně, kde hrála 1.ligu. Domácí utkání proti Liberci pak v "premiérách" pokračovalo: první starty dalších juniorek (mimochodem všechny odchovankyně FBK Jičín) Naty KuželováAdéla KmoškováSára Čelišová a Nikola Ziegelheimová, přišly i body, góly, jubilea, vše v dalším pokračování článku.

KM automatik FBK Jičín - Crazy girls FBC Liberce 8:4 (3:2, 3:0, 2:2)
Góly + asistence FBK: Paulovičová 1+5, Bachmaierová 3+0, Růžičková 1+0, Urbanová 1+0, Kosová 1+0, Kuželová 1+0, Egrtová 0+1

K vidění byla (pochopitelně) první "nervózní" třetina, ve které byly více ve hře domácí hráčky. Úvodní branku vstřelila po dobré práci Denči Kalouskové hrající trenérka Marcela "Máca" Urbanová, pro kterou to byl první zásah za KM automatik FBK Jičín a také první extraligový gól po třech letech (Máca v dresu Liberce má i titul mistryně extraligy žen!). Druhou branku vstřelila Lucie Růžičková, hostitelky byly o dost aktivnější. Nadějná střela Šárka Smetáková skončila těsně mimo, pokus Šárky Egrtové zpacifikovala brankářka. Celek zpod Ještědu "z ničeho" vyrovnal slepenými góly a zdálo se, že do kabin se půjde za nerozhodného stavu. Bleskurychlou rozehru Lucky Paulovičové ze standardní situace poslala Kristýna Bachmaierová do víka - stav 3:2 po prvním dějství. Hned po nástupu z kabin předvedla tato dvojice oku diváka lahodící situaci - Lucka poslala třicetimetrový vzdušný centr a Bachy z voleje v duchu pravidel PRÁSK přímo ze vzduchu těsně mimo. V následné pětiminutové přesilovce (přerušené vyloučením Lucky Růžičkové) se pak trefily obě dámy LP a KB, odskok ve skóre na 6:2 zařídily znovu nahrávající Lucka a střílející Kristýna. Do hry se po těžkém zranění zapojila i Karolína Erbanová, olympijská medailistka a několikanásobná mistryně světa v rychlobruslení Karolína Erbanová a hned ve druhém střídání předvedla parádní kousek. U mantinelu vymotala dvě soupeřky a rychlou střelou minula cíl o milimetry. Konec druhé periody odehrály domácí s velkým přehledem. Čekalo se, s čím přijde celek Crazy girls Liberec do třetí třetiny. KM automatik FBK Jičín měl však duel pod kontrolou, pumelice kapitánky Markéty Kosové prolétla těsně mimo šibenici. Hostující hráčky se sice dostaly 2 minuty před koncem na rozdíl dvou branek, při power play však jičínské dámy byly velmi zodpovědné a navíc 2x skórovaly. Parádní práci Šárky Egrtové zakončila právě Markéta a těsně přes závěrečnou sirénou pak skvěle přečetla situaci Lucka Paulovičová a umožnila Naty Kuželové radost z prvního gólu v extralize. Hráčkou utkání pak byla vyhlášena "Bachy", která odehrála utkání číslo 150 v základní části extraligy žen! Gratulujeme.
Kaňkou povedeného duelu bylo zranění kolene supertalentu Majdy Fejfarové, podle prvních vyšetření by měla být za necelé 2 měsíce zpět na hřišti. Tak ať se to hojí!

FBC Ostrava - KM automatik FBK Jičín 10:4 (6:0, 0:4, 4:0)
Góly + asistence FBK: Paulovičová 3+1, Bachmaierová 1+2, Velzelová 0+1

O 43 hodin později nastoupily hráčky Jičína na horké půdě v Ostravě, která vyhlásila útok na superfinále. Tragický začátek, kdy hráčky nedržely trenérské pokyny a mentálně se opět nesrovnaly se specifickým prostředím, vyústil v šílený náskok domácích 6:0 v osmé minutě!!! Naštěstí Jičín se vzchopil a i přes tlak Ostravy pomalu vyrovnával hru, v brance se skvěle chytla ve svém prvním duelu za KM Marcela Velzelová (za góly nemohla) a třetina skončila tenisovým kanárem. Ve druhém dějství si hráčky vzpomněly na loňské senzační vítězství a rozjely florbalový koncert. A mohly se spolehnout na své produktivní duo. Tentokrát střílela "Luca" a nahrávala "Bachy". Jednu asistenci skvělým výhozem zařídila i "Máca" Velzelová a najednou byl stav už jen o dvě branky - 6:4 pro Ostravu. Poslední třetinu šel Jičín na morál, i přes vyrovnanější průběh (a určité riziko při pokusu o úplný zvrat) nakonec prohra (zasloužená, Ostrava byla celkově lepší) o šest gólů není žádnou tragédií, tým stále není zdaleka kompletní, po návratu zraněných hráček se můžeme určitě těšit opět na boj o play off.
Další kolo se hraje v neděli 29.9. od 17.30 v jičínském sportovním areálu, přijďte podpořit a zafandit holkám proti brněnskému K1 florbal Židenice.

Na obrázku může být: 3 lidé, sportující lidé

Nové hráčky zvou na extraligu

 

(Áďa)

 
KM automatik FBK Jičín zahajuje již šestou sezónu v řadě v nejvyšší florbalové soutěži žen. Z týmu odešla na roční hostování hrající kapitánka a trenérka Gabriela Žůrková, s ní do Chodova zamířila i Anet Jarolímová. Citelné oslabení klub kompenzoval příchodem některých hráček a zapojení členek juniorského týmu. Nejvýraznější posily Marcela Urbanová (zároveň plní roli hrající trenérky), Marcela Velzelová (za svobodna Štěpánová) a Adéla Dlouhá  pak poskytly zajímavý rozhovor:
 
Začíná florbalová extraliga žen, nastoupíš prvně za Jičín. Jak se ti líbí nový tým? 
Adéla:  Byla to pro mě velká neznámá, ale postupem času si vše sedá, já jsem spokojená a už teď mohu říct, že nelituji rozhodnutí.¨
M.Urbanová: Na konci loňské sezóny jsem obdržela několik nabídek vrátit se do extraligových týmů. Nechala jsem si nějakou dobu na rozmyšlenou, během které jsem si chtěla odpočinout od florbalu. Nejsem typ člověka který dlouho vydrží odpočívat nebo být na jednom místě. Od mala se řídím heslem „Není čas ztrácet čas“, takže po pár dnech jsem přemýšlela na nabídkami, které ležely na stole a rozhodla jsem se pro Jičín. Hlavním faktorem bylo, že jsem většinu holek znala, buď jsem se s nimi potkala na hřišti nebo jsem je trénovala. Během své dlouhé kariéry jsem zažila několik týmů i hráček. 
M.Velzelová:  Předem mě mrzí, že jsem se nemohla zúčastnit soustředění, kde bych se s holkami ještě více sblížila. Každopádně během Czech openu jsem poznala, že tu panuje dobrá nálada a opravdu hodně dobré vztahy jak na hrací ploše, tak i mimo něj, takže na sezónu se moc těším.
(Máca Urbanová)
 
Celek předchozí 3 roky hrál playoff, po odchodu Žůry a Anet se týmu moc nevěří. Jak to vidíš ty?
Adéla: Myslím, že to bude boj, zápasy proti silným soupeřům z první 4 nebudou zřejmě koukatelné jako minulý ročník, ale věřím, že proti dalším týmům ukážeme potenciál, postupem času doladíme naší hru a playoff vybojujeme.
M.Urbanová:  Od prvních tréninků se mi líbí celkové nasazení týmu. Myslím si, že jsme všechny na stejné vlně a my budeme koukat pouze do budoucna. Odešly sice dvě ostřílené hráčky, ale my se teď budeme snažit do týmu zakomponovat mladé a šikovné juniorky.
M.Velzelová: Upřímně věřím, že playoff opět vybojujeme. I přesto, že výše zmíněné hračky odešly, pořád zůstává silné jádro, ke kterému se přidaly nové hračky a velmi šikovné jičínské juniorky. I přesto, nebude to vůbec lehká sezóna.
(Máca Velzelová)
Hned druhé kolo bude všechny z Vás velmi pikantní, Máca Velzelová a Áďa hrály ještě minulý rok za Liberec, o Mácu Urbanovou pak měli Crazy girls obrovský zájem. Těšíte se na tento souboj?
Adéla: Těším, větší motivaci už si asi nemohu ani přát, ale bude to obrovský souboj a věřím v naše vítězství za 3 body!
M.Urbanová: Tak to je spíše otázka pro holky. Já jsem budu na utkání těšit, jako na každé jiné. Ano, zažila jsem s Libercem poslední mistrovský titul, ale je tomu dlouhých 13 let a na minulost se nikdo neptá.
M.Velzelová:  Určitě to bude těžký zápas a osobně jsem na něj opravdu zvědavá. Přeci jen Liberec a Jičín jsou dlouhodobí rivalové, takže nás čeká velmi zajímavý zápas,který by si nikdo neměl nechat ujít.
 
Jak vnímáte spolupráci s hráčkami s reprezentační minulostí (Kosová, Paulovičová, Bachmaierová, Kuchařová)? 
Adéla: Všechny hračky vnímám velmi pozitivně, snaží se předávat co nejvíce zkušeností, radit jak lépe vyřešit situaci a samy při tom podávat výkon.
M.Urbanová: S Kosákem a Lůcou to bude navázání na staronovou spolupráci z našeho společného působení a Bachy s Kuchnou znám z pozice protihráčky.
M.Velzelová: U holek jsou strašně moc znát jejich zkušenosti a to nejen z repre. Na trénincích jsou hodně nápomocné, s postavením na hřišti, s herními situacemi apod. a to zejména junkám, které mají minimální nebo vůbec žádné zkušenosti s extraligou. Za mě super, že tu takové hračky jsou a posouvají i mladší holčiny výš a to jak herně tak i motivačně.
 
Poslední dotaz - vzkaz pro fanoušky. Aby se stali opět nejlepšími diváky v extralize, proč by měli přijít?
Adéla: Přijďte se podívat na nové tváře, které budou pro nový tým bojovat a udělají vše pro vítězství!
M.Urbanová: Slyšela jsem o Vás, že patříte mezi nejlepší diváky v extralize žen. Ráda bych konečně poznala, jak se hraje před diváky, kteří o sobě dávají vědět a nejsou zatáhlí! My letos budeme na každém domácím zápase potřebovat toho rozdílového šestého hráče. Mé motto je „nevyměknout“ a budu se na Vás těšit!
M.Velzelová: Kazdy tým posouvají a ženou kupředu právě fanoušci a ti jičínští jsou neuskuteční. Vždycky vytvořili parádní atmosféru a já bych si přála, aby to tak i zůstalo a v lepším případě, aby ještě nějací přibyli. Rozhodně se bude na co koukat a my potřebujeme podporu i mimo hřiště. Čeká nás těžká sezóna a fanoušci budou naším hnacím motorem.
 
Dámy, děkujeme za rozhovor a přejeme do sezóny hodně štěstí. První domácí utkání již v pátek 20.9. od 20.00 ve sportovním areálu proti již zmiňovaným Crazy girls Liberec!
Foto Jakub Beneš
twitter share

 

 

 

 

 

 

 Podporujeme

"Výtěžek z charitativní akcí je věnován oddílu florbalu vozíčkářů FBK Jičín a slouží k zajištění jeho sportovní činnosti. "

Děkujeme

Kontakt

FBK Jičín - spolek
Revoluční 863, 506 01 Jičín
IČO: 26536781 

Phone +420 724 494 529
email sekretar@florbaljicin.cz
web www.florbaljicin.cz

© 2020 Florbalový klub Jičín
>>| administrace |-/-|
Back to Top